Markalar

Zeynep Ada

 1. Home
 2. »
 3. ŞARAP & YEMEK
 4. »
 5. Kafe ve Pastaneler
 6. »
 7. Zeynep Ada
Genel
Adres:
İstanbul, Türkiye
Açıklama:

1972 yılı İstanbul doğumlu olan Zeynep Ada, 1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Çırağan Palace Kempinski Oteli‘nde Tayland’lı kitchen artist Sakol Kijsuwan‘ın asistanı olarak ilk iş hayatına başladı. Çeşitli ülke mutfaklarının sunulduğu büfelerde, konu ile ilgili strafordan heykel yapımı üzerine çalışmalar, otel bünyesindeki pastane için badem ezmesinden ve çikolatadan çeşitli süslemeler, Sunday brunch’ında canlı olarak, kömür tozu ve fırça ile resim çizimi gösterisi, Çin büfesinin olduğu günlerde canlı olarak sebze oymacılığı gösterileri gibi çalışmalar yaptı.

1999 yılında Kempinski zincirinin Almanya‘da bulunan Sporting Club Berlin-Bad Saarow otelinde, büfelerine strafordan çeşitli heykel çalışmaları ve balolarında canlı olarak sebze oymacılığı gösterileri yapmak üzere 1 aylığına görev aldı.

2000 yılında dönemin mutfak şefi Mike Norman‘ın önemli desteği ile gittiği İspanya Barcelona‘da Prestige Group otelleri zincirine bağlı 5 otele 4 ay boyunca tüm büfelerinde kullanılmak üzere strafordan heykeller yaparak büyük tecrübe kazandı.

2001 yılında Crowne Plaza Oteli‘nde kitchen artist olarak işe başladı ve otelin tüm büfelerine strafordan heykeller, pastanesi için badem ezmesinden ve çikolatadan süslemeler, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde lobiye büyük ebatlı heykel düzenlemeleri ve otelin havuzunda bulunan barın 12mt uzunluğundaki duvarına resim çalışmaları gibi işlerden sorumlu oldu.

O dönemde iş arkadaşı olan ve her zaman mesleğinde destek olan Eyüp Kemal Sevinç‘in talebi üzerine Malta‘da yapılan uluslararası yemek yarışmasına süsleme branşlarında 2 dalda yarışmaya katıldı ve ikisinden de altın madalya kazanarak Türk Aşçı Milli Takımı üyesi olmaya hak kazandı. Sayın Yalçın Manav‘ın başkanlığını yaptığı Mutfak Profesyenelleri Derneği bünyesinde 2001 yılından bu yana çeşitli ülkelerde yapılan uluslararası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir. Malta‘da 2. kez, Rusya‘da 2 kez, Yekateringburg‘da 1 kez, Londra’da 1 kez ve İstanbul‘da 4 kez katıldığı yarışmalarda toplam 8 altın, 13 gümüş, 5 bronz madalya kazanarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Sektörde öncü firmalardan olan Beyaz Fırın‘da çalışmaya başlayarak pasta tasarımı ve süslemesi dallarında çalışmalarda bulundu. 2005 Yılından bu yana çalışmalarına serbest devam eden Zeynep Ada, Ankara‘da Cakeland pastanesi için pasta maketleri, Bodrum Gümbet‘te Pasta Evi isimli pastane için pasta maketleri ve pasta ustasına süsleme eğitimi, Pileki pastanesinin vitrinine pasta maketleri, Bakels firmasının Samandıra’daki Merkez Fabrikalarında bulunan demo merkezlerindeki sertifikalı eğitim programlarında eğitmenlik, Whirpool Mutfak Sanatları Akademisi’nde pasta süsleme dallarında eğitim verdi.

Kapadokya’da ve Didim’de bulunan meslek yüksek okullarının gastronomi bölümlerinde süsleme ile ilgili seminer verdi. Türk Aşçı Milli Takımı ile Sivas’ta düzenlenen 2. Geleneksel Lezzetler Şenliği’nde süsleme dallarında örnekler sergiledi.

Emin pastaneleri’nin 45 modelden oluşan doğum günü ve düğün pastası katalog çalışmalarını hazırladı. Kemer golf & country club’da Alzehimer vakfı yararına düzenlenen yardım gecesinde Ferhat Göçer’e badem ezmesinden yapmış olduğu büstünü konseri öncesinde kendisine hediye etti. Baklavacı Güllüoğlu ( Faruk Güllüoğlu ) firması için 50 modelden oluşan doğum günü ve düğün pastası kataloğunu hazırladı. Alanya’da bulunan Goldcity Kompleksi’nin büyük açılışının yapılacağı gecesinde kullanılmak üzere gösterişli showcake modelledi.

Alanya Altınkepçe Aşçılar Derneği’nin davetlisi olarak, bölgenin aşçılarına sebze ve meyve oymacılığı ile ilgili 5 gün eğitim verdi.

Öztiryakiler, Marsa, Katsan, Callebaout gibi büyük firmaların standında ürün tanıtımı ve süsleme gösterisi yapmıştır.

Zeynep Ada halen fuar standlarında gösteri, seminerlerde tanıtım ve eğitim amaçlı gösteri, özel tasarım maket ve yarı profesyonel özel ders gibi çalışmalarla iş hayatına devam etmektedir.

Liste Etiketleri:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yöneticiye mesaj gönder

  2 yorum bulundu “Markalar

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites